Fibernet, oplysninger fra TDC Net’s tekniker i Fiberbilen

Revideret af Søren Borch | |   Fiber


Vi var nogle stykker, der talte med TDC Net’s tekniker Allan på Kildevældstorvet den 20/11-2023.
Her er mit resumé af, hvad han kunne fortælle om TDC Net's aktuelle planer*:

TDC NET’s levering af fibernet

TDC Net leveret fibernettet, ikke det indhold, som sendes via fibernettet.

Fibernet ind i huset

Der skal sidde en dåse udvendigt og en dåse indvendigt på dit hus.

null Den ydre dåse er grå eller sort og ca 20 x 15 x 2 cm. Dens placering aftales med TDC Net’s folk, førend gravning gennemføres. Den kan ikke placeres i kælderen, men gerne i stueetagen og måske endda på 1. sal.

null Den indre dåse er hvidlig og ca 12 x 12 x 3 cm. Dens placering aftales også med TDC Net’s folk, der borer gennem væggen og sætter dåsen op. Den placeres i princippet lige på den anden side af væggen ift den ydre dåse, men den kan forskydes op til 1 m.

 null  Jorddåsen: Man kan erstatte den ydre dåse på væggen med en ydre jorddåse, der er gravet ned ca 30 cm under jorden. Den er sort og ca 25 x 15 x 3 cm. TCD Net kan ikke anbefale det, da den er sværere og dyrere at reparere.

Nedgravning af fibernet i gade og have

 • TDC Net’s entreprenør graver en rende i gaden i 45 cm’s dybde. Præcist hvor renden graves, aftaler de med kommunen.
 • Ud for hvert hus forberedes en ’studs’ på hovedkablet, så husene kan tilsluttes individuelt.
 • Forbindelsen ind til huset ’skydes’ under jorden i 45 cm’s dybde.
 • Ude i gaden graves et hul på 1m2, hvorfra entreprenøren kan arbejde med at skyde fiberkablet ind under haven.
 • Inde i haven graves tilsvarende et hul på 1m2 inde ved muren under det sted, hvor den ydre dåse skal sidde.  Her skal entreprenøren fange kablet og føre det op til dåsen.
 • Renden i gaden og de to arbejdshuller dækkes til og får overfladen repareret efter afsluttet arbejde.

Pris og tidsplan

 • Hvis et hus tilmelder sig senest 18. december i år, er TDC Net’s andel gratis for huset, dvs alt frem til og med den indre dåse er gratis.
 • Aftalen kan opsiges uden omkostninger, også efter 18. december og efter opsætning af dåser.
 • Hvis man vælger en nedgravet ydre dåse, skal man dog betale ekstra ca 1.200 kr.
 • Hvis man siger nej nu og så alligevel tilmelder sig senere, fx om et par år, så skal man selv betale for dåser og gravearbejde.
 • TDC Net’s fibernet installeres i alle gader i vores kvarter i løbet af 2024.
 • TDC Net sender på et tidspunkt en tekniker ud for at aftale med den enkelte husejer, som er tilmeldt, hvor han vil have dåserne placeret. Først derefter gennemføres gravningen ved det hus.

Installationen og foreningens regulativer

 • Vores regulativ forbyder montering af bokse på ydermuren ud mod gaden. Så her er noget, som skal afklares.
 • Bestyrelsens fibergruppe, pt alias Peter Faurhøj, har kontakt med TDC Net. Se www.strandvejskvarteret.dk/din-forening/fibernettet.
 • Allan lovede at gøre sine kolleger i TDC Net opmærksomme på, at det vil være rart, også for hans rådgivning, hvis problemet med montering af ydre dåse på væggene kan afklares hurtigt mellem TDC Net og vores forening.
 • TDC Net har intet at gøre med vores gamle TV- og bredbåndskabler, som sidder på bagsiden af vores huse.
 • Der skal i følge Allan ikke etableres fibernetcentraler i vores område.

Mine supplerende tanker

 • Alt andet lige må det være godt for husets værdi, om der er installeret fibernet.
 • Jeg spurgte til, om den ’ydre’ dåse kunne placeres på den indre side af væggen, så vi kunne slippe for den ydre dåse uden på væggen. Det mente han ikke kunne lade sig gøre, da lyslederkablerne ikke kunne tåle at blive bøjet så meget. Jeg spurgte, fordi jeg i mit sommerhus i Sverige netop har fået installeret fibernet uden udvendig dåse, hvor kablet bare kommer op af jorden og føres via et hul ind gennem væggen.

Udbyders levering af indhold

WiFi inde i huset

 • TDC Net's fibernet-installation går kun til den indre dåse. Derefter må du selv klare resten.
 • Hvis du vil benytte dig af TDC Net’s fibernet, skal du altså have en ’udbyder’ til at levere indhold og en modem-/wifi-dåse. Det kan være stort set alle udbydere på det danske marked, inkl. YouSee, som ikke har særlige fordele på TDC Net’s fibernet.
 • Du kan altså ikke bruge din eksisterende modem-/wifi-dåse. Den skal være egnet til at blive tilsluttet fibernet. Det er noget din udbyder skal tage sig af.
 • Ifølge Allan vil en fiberbaseret modem-/wifi-dåse i stuen kunne dække hele huset, så det ikke skulle være nødvendigt at forstærke den på 2. sal. Men det må man tale med udbyderen om.

Flow TV

 • Så vidt jeg forstod, kan fibernettet ikke levere gammeldags flow TV. Men de fleste udbudspakker vil jo give streaming-TV, som af de fleste forbrugere anses for fremtiden. (Jeg er lidt usikker på dette).
 • Vores nuværende TV- og bredbåndskabler fra YouSee på bagsiden af huset vil sikkert være aktive en række år fremover, selv om de af og til er ustabile. Her kan derfor forventes leveret flow-TV og desuden også bredbåndsforbindelse til internettet som hidtil.

 

*Disclaimer:
Jeg har ikke selv researchet oplysningerne, men den 22/11-2023 bekræftede Allan, TDC Net teknikeren, at jeg havde refereret hans oplysninger korrekt på hjemmesiden, og at han også havde kontrolleret det med sine kolleger.
Resumeret af Søren Borch

Log: Artikel oprettet 20/11-2023. Smårettelser 22/11-2023.

Kommentarer :

 • user
  Annette Walter 24-11-2023 kl. 15:44
  Jeg er enig med Mads Bjerre. Jeg synes det ligner en god løsning med fibernet. Der fremgår af orientering af bestyrelsesmødet d. 1/11, at man har bedt om mere information fra TDC, og at der er et udestående spørgsmål om facade regulativ. Er det noget der gør at man bør afvente accept af tilbuddet til efter bestyrelsesmødet d. 6/12 ?
 • user
  Peter Katborg 23-11-2023 kl. 20:40
  Hvem har valgt TDC til denne opgave?
 • user
  Søren Borch 22-11-2023 kl. 18:39
  Se også mere på Fibernettets webside her: https://www.strandvejskvarteret.dk/din-forening/fibernettet
 • user
  Søren Borch 22-11-2023 kl. 17:15
  Se flere kommentarer og oplysninger i vores Facebook-gruppe på linket https://www.facebook.com/groups/20474956824/posts/10159591108081825/
 • user
  soren 22-11-2023 kl. 17:09
  Flere husstande i ét hus: Jeg tror, at der bare skal være én indre og én ydre dåse. I kan så 1) dele et modem med samme leverandør, 2) tilslutte to modems med hver sin leverandør til den indre dåse, eller 3) trække to antennekabler til separate modems på hver jeres etage. OK, det er bare et halvkvalificeret gæt. Men teknikeren sagde i hvert fald, at der bare skal være én fiberindføring i huset.
 • user
  Mads Bjerre-Petersen 22-11-2023 kl. 11:02
  Jeg mener at dette er en fantastisk mulighed for at få opdateret vores huse til den standard, alle i fremtiden vil forvente i et tidssvarnede hus. Fibernet er langt mere stabilt end vores nuværende flow løsning, og det må forventes, at hastigheden er højere. Dette skal lige afklares med TDC, så vi ikke kommer i en situation, hvor nettet bliver overbelastet.
  Jeg er derfor en klar fortaler for, at vi får denne løsning etableret i 2024 og vil animere til, at der findes en acceptabel løsning på placering og udformning af den udvendige boks. En nedgravet løsning er noget baks, og jeg forventer ikke, at TDC kan komme med en indvendig løsning. Så det handler vel nu om at få lavet en ændring af facaderegulativet, der styrer alle forhold omkring den udvendige boks (placering, inddækning, farve, m.m.).
  Tak for det gode initiativ hvor det end måtte komme fra!
 • user
  Lars Bille Hansen 22-11-2023 kl. 07:20
  En kommentar til “mine supplerende tanker” så har vi også fibernet i vores sommerhus på Møn, og der er heller ingen ydre dåse.

Skriv ny kommentar

×

Dit navn er påkrævet

Udfyld gyldigt navn

Din email er ugyldig

Din email er ugyldig

Kommentar er påkrævet

Captcha Code Kan du ikke læse billedet? Klik for at genskabe ny kode

Captcha er påkrævet

Koden er ikke korrekt

* Disse felter er påkrævet